Miniflebectomia - mało inwazyjny mikro zabieg chirurgiczny

Polega na usunięciu, poprzez mikronacięcie skóry, niewydolnych gałęzi żylnych. Zabieg powoduje najmniejszy możliwy uraz i bardzo dobry efekt kosmetyczny, ze względu na śladowe blizny, które po dłuższym czasie mogą być w ogóle niewidoczne. Trwa od 20 do 60 minut. Po zabiegu można bezpośrednio wstać i iść do domu. 

Opis zabiegu. 

Po zdezynfekowaniu pola zabiegowego, w znieczuleniu miejscowym, wykonuje się nacięcie skóry ok 2-3 mm. Za pomocą drobnych kleszczyków wyciaga się zmienione naczynie ponad skórę. Naczynie podwiązuje sie i odcina. Miejsce po nacięciu zszywa się lub pozostawia bez szycia, zbliżając brzegi ranki i zakłada drobny plasterek tzw "strip". W większości przypadków zakładana jest specjalna pończocha uciskowa. 

Postępowanie pozabiegowe. 

Pacjent otrzymuje instruktaż pozabiegowy. Zazwyczaj nie wymaga się specjalnej pielęgnacji rany. Ważne jest aby nie doszło do infekcji. Nie wolno zabrudzić rany, korzystać z sauny, kąpieli. W przypadku założenia szwu, zazwyczaj w 7-ej dobie wymaga on usunięcia. Powrót do normalnej aktywności, następuje w ciągu kilku dni. W większości przypadków już w drugim dniu pacjent może iść do pracy, a zabieg nie wymaga L4. Kompresjoterapia w postaci specjalnej pończochy przyśpiesza gojenie i zapobiega powikłaniom.